ÖZGEÇMİŞ

ANADOLU EFSANELERİ

Yüzyıllardır nice ulusa ev sahipliği yapmış olan Anadolumuz, zengin tarihsel geçmişi ile yeryüzünde eşine az rastlanılır bir coğrafya. Bu yeryüzü cennetinde binbir efsane bazı söz, bazı saz ile dilden dile anlatılmış ve anlatılmaya da devam etmekte. Bu efsanelerin birçoğu günümüzden binlerce yıl öncesinde Batı Anadolu’da yani Ege’nin maviliğe bakan yeşil ile örtülü kıyılarında var edilmiş. Bu efsanelerin içinde Anadolu insanının günümüzde de pek değişmeyen aşkları, sevişleri, kaygıları ve korkuları gizli. Son yıllarda ANADOLU EFSANELERİ adıyla, Fatih M. AYGÜNEŞ’in büyük bir aşkla gerçekleştirdiği mitolojik sunumları ile bu giz çözülüyor. Günümüz insanı ile tarih boyu Anadolu’da hayat bulmuş nice insanın duygusu, düşüncesi ve düşü arasındaki benzerlikler, birer birer ortaya çıkıyor. Bilgelik dolu nükteleri yanı sıra kişiye; doğayı sevmeyi, umut etmeyi ve güzele erişmek için emek vermeyi aşılayan efsaneler, Anadolu’nun tarihsel ve kültürel zenginliğinin dile gelmiş bedensiz tanıkları...

FATİH M. AYGÜNEŞ kimdir?

Fatih Aygüneş ilk, orta, lise ve de üniversite eğitimlerinin tümünü İzmir’de tamamlayan bir İzmir ve Ege aşığı. Anadolu ve onun en güzel yöresi olan maviyeşil Ege’nin tarihi ve doğal güzelliklerinden etkilenen Aygüneş, Anadolu’yu dünyaya tanıtmak gayesi ile Ege Ünv. Turizm Rehberliği Bölümü’nde öğrenim gördü. Rehberlik eğitiminin ardından Anadolu’nun mimarisi, etnografyası ve de sanatı hakkında daha geniş bir bilgi birikimine sahip olabilmek gayesi ile Ege Ünv. Sanat Tarihi Bölümü’nde ikinci kez üniversite öğrenimini tamamladı. Her iki bölümü de üst seviyede başarı ile bitiren Aygüneş, derece ile kazandığı Dokuz Eylül Ünv. S.B.E. “Arkeoloji“ programında yüksek lisansını tamamladı. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi S.B.E “Karşılaştırmalı Tarih” programında doktora çalışmalarını yürüten Fatih AYGÜNEŞ aldığı eğitimlerin neticesinde edindiği Anadolu’nun maddi kültürüne dair birikimini, manevi kültüre ait öğelerle zenginleştirerek Anadolu severlere rehberlik ve eğitmenlik yapıyor.

Sunumlar nasıl gerçekleştiriliyor?

Anadolu Efsaneleri sunumlarında, sanatçı, konuları ve nükteleri birbirine uyan efsaneleri bir bütün içinde doğaçlama biçimde anlatıyor. Anlatım esnasında sanatçıya bazen sahnede müzisyenler ile dansçılar da eşlik edebiliyor. Sanatçı sunumlarında, barkovizyon gösterimini de kullanıyor.

Sunumlar daha önce nerelerde gerçekleşti?

Anadolu Efsaneleri adlı sunum , İzmir ve Ege’de birçok resmi ve özel kuruluşun ricası ile çoğu zaman Anadolu insanına öz kültürünü tanıtmak ve yurt sevgisini artırmak gayesi ile gönüllü olarak gerçekleştirildi. Birçok eğitim ve öğretim kurumunda yeni nesil bu sunumu izleme fırsatını yakaladı. Anadolu Efsaneleri adlı sunumun gerçekleştirildiği etkinlikler ve sunumun yer aldığı kurumlardan birkaçı şunlardır:

Turizm ve Kültür Bakanlığı, 2004 yılı Turizm Haftası Etkinliği
Fuar, İzmir Sanat Etkinlikleri
Çiğli, Kipa Alış Veriş Merkezi Kültür- Sanat Etkinlikleri
Bornova Belediyesi, Uğur Mumcu Sahnesi Etkinlikleri
Kipa, Şarap Günleri kapsamında Şarap ve Mitoloji sunumları
Çiğli Belediyesi Kent Kültürü Etkinliği
Konak Belediyesi Kültür Etkinliği
Salihli Belediyesi Şiir İkindileri Etkinliği
Ege Üniversitesi Bahar Şenlikleri Etkinliği
Dokuz Eylül Üniversitesi Kültür Etkinliği
İzmir Makine Mühendisleri Odası Kültür-Sanat Etkinliği
Karşıyaka Çocuk Esirgeme Kurumu
Roche İlaç Firması, Tıpla ilgili mitoloji sunumu
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Üç Tababet Öyküsü adlı tıp-mitoloji sunumu
EÜ. Kadın Araştırmaları Merkezi’nde kadın konulu sunum
Türk Kadın Konseyi İzmir Şb. Kadın konulu sunum
Karşıyaka Soroptimist Kadınlar Derneği kadın konulu sunum
Türk Gönüllü Anneler Derneği Kadın konulu sunum
DEÜ. Eğitim Fak. Resim Öğretmenliği Böl.’de sanat konulu sunum
2004 Biz Turizm Fuarı’nda Ege konulu sunum
Ayrancılar Belediyesi 2005 Turizm Haftası Etkinliği
08 Mart 2005 Dünya Kadınlar Günü – Resim Heykel Müzesi Sergi Açılışı Sunumu
05 Mayıs 2005 Dünya Ebeler Günü – AKM’de Tıp ve Mitoloji Sunumu
Nisan 2006 Ahilik Fuarı
Nisan 2006 Ege Ünv. Mühendislik Günleri
05 Mayıs 2006 Ege Ünv. Kitap Fuarı
08 Kasım 2006 Karataş Hastanesi 102.yıl kutlama töreni
13-14 Kasım Spectra Gemisi Dünya Çocuk Kitapları Günü Etkinliği
Birçok ilköğretim, lise ve özel eğitim kurumları.